Menu
Translate Text
Fortuna Fortuna

About Our Governors

Here you will find information about the Fortuna Athena Federation Board of Governors 

2022-2023 List of Federation Governors

Fortuna Athena Federation Board of Governors Register of Interests and attendance for the academic year 2022-2023

 

 Full Name

Category

Appointed By

*

Date First Appointed

Term of Office Details

 

 

 

Business

Interest

Relation-ships with the school staff including spouses / partners / relatives

Other Governor Roles

Governor Role

Governor Committee

FGB Mtgs

Attend-

ance

2021-2022

Committee Meeting Attendance

2021-2022

 

Start Date

End Date (ToE) /

Resigned

Cm1

 

(R)

Cm2

 

(SSG)

MISS BRIDGET ROBSON

Executive Head Teacher

 

September 2015

September

2015

 

None

Declared

 

 

None

Declared

 

 

None

Declared

 

 

Executive Headteacher

Resources

 

Standards and Safeguarding

6/6

1/1

Then inc. in FGB

N/A

Inc. in FGB

 

MRS VICKY DUNCAN

Staff

Staff

21-03-2022

21-03-2022

20-03-2026

None declared

None declared

Non declared

 

Standards and Safeguarding

2/3

N/A

N/A

Inc. in FGB

 

Mr ANDREW MADGE

Parent

 

12-09-2022

12-09-2022

11-09-2026

None declared

Son is a pupil at the Federation

 

Self: Employee of Priory Federation of Academies Trust. Local MAT

None declared

Careers Govermor

Curriculum Governor

Standards and Safeguarding

Appt

Sept 2022

N/A

Appt

Sept 2022

MRS GAIL BROWN

Co-opted

Governor

Governing Body

September 2015

08-07-2019

07-07-2023

None

Declared

 

 

Two daughters are teaching assistants with the Federation

None

Declared

 

 

Chair

Resources

 

Standards and Safeguarding

5/6

1/1

Then inc. in FGB

N/A

Inc. in FGB

 

MRS JANET HARDING

 

 

Co-opted

Governor

Governing Body

September 2015

21-03-2022

20-03-2026

None

Declared

 

None

Declared

 

None

Declared

 

Vice Chair

Pay Committee

Careers Governor

Curriculum Governot

Standards and Safeguarding

6/6

N/A

N/A

Inc. in FGB

 

MRS MARY-ANN ROUND

 

 

Co-opted

Governor

Governing Body

September 2015

08-07-2019

07-07-2023

None

Declared

 

None

Declared

 

None

Declared

 

Chair of Standards and Safeguarding

SEND Governor

Standards and Safeguarding

5/6

N/A

N/A

Inc. in FGB

 

MRS JANE HEANEY

 

 

Co-opted

Governor

Governing Body

16-09-2019

16-09-2019

15-09-2023

None

Declared

 

None declared

None

Declared

 

Pay Committee

 

Wellbeing

Resources

6/6

1/1

Then inc. in FGB

N/A

MR JOHN GRATRICK

Co-opted Governor

Governing Body

16-05-2022

16-05-2022

15-05-2026

None declared

 

None declared

None declared

 

Pay Committee

Resources

1/2

1/1

Then inc. in FGB

N/A

MR NEVILLE JACKSON

Local Authority

LA and Governors

September 2015

08-07-2019

07-07-2023

None declared

None declared

Urban Challenge 1992

Just Lincolnshire 1992

Development Plus 1992

Leap Lincolnshire

1992

 

Chair of Resources

 

Health and Safety

 

Resources

5/6

Inc in FGB

N/A

MRS HANNAH KEEGAN

Associate Governor

 

(Head of School)

Governing Body

September 2015

September 2022

Re-appointment considered annually

None

Declared

 

 

None

Declared

 

None

Declared

 

 

 

Resources

 

Standards and Safeguarding

4/6

1/1

Then inc. in FGB

N/A

Inc. in FGB

 

Miss MICHELLE BUNN

Associate Governor

(Head of School)

Governing Body

September 2015

September 2022

Re-appointment considered annually

None Declared

 

 

None Declared

 

 

None Declared

 

 

 

Resources

 

Standards and Safeguarding

3/3

Inc in FGB

N/A

Inc. in FGB

 

 

Clerk to Governors – Mary Williams        This form was completed in 2022                                                     

The Instrument of Government (Updated in Academic Year 2020-2021) states that the Governing Body shall consist of 12 Governors as follows: 2 Parent Governors , 1 Headteacher, 1 Staff, 1 Local Authority*, and   7 Co-opted Governors.       All Governors’ terms of office are 4 years. Vacancies as at September 2022 – One parent Governor and two Co-opted Governors   

 

* The Authority Governor is nominated by the Local Authority, Parent Governors are elected by the parent body and Staff Governors are elected by the staff body of the school.

All Governors’ terms of office are 4 years.

The Governing Body has appointed two Associate Governors. Their appointment is considered annually. Associate Governors may vote on committees, but not in Full Governing Body meetings.

 The Governing Body appointed a Pay Panel in October 2020 and was reviewed in September 2022 – This meets as directed by the ratified Pay Policy.

The Governing Body has also appointed the Head Teacher’s Performance Management panel which makes a recommendation to the Pay Committee regarding Head Teacher’s pay decision

 Other appeals committees will be appointed as and when required.

The Full Governing Body ratifies decisions following recommendation from the committees/panel above, and all minutes are available by request made to the school office with the exception of confidential minutes.

Top